Развод по взаимно съгласие

Центъра

Развод по взаимно съгласие

„Защото Вашият случай е в центъра на нашето внимание!“

Развод по взаимно съгласие- защо да изберем и колко ще Ви струва?

Дължими такси и хонорари за развод по взаимно съгласие

  • 300 хонорар за изготвяне само на комплекта документи за развод, който заплащате към нас/при този вид развод е възможно съпрузите сами да се явят в съдебно заседание, т.е не е необходимо присъствието на адвокат в съдебното заседание/ или 800 лв. хонорар за изготвяне на комплекта документи и процесуално представителство през цялата процедура от адвокат включително и в съдебното заседание пред Районен съд София.
  • 25 лв. държавна такса за завеждане на делото (заплаща се към Районния съд при входиране на документите);
  • 40 лв. държавна такса, която се заплаща след допускане на развода (заплаща се към Районния съд след постановяване на развода);
  • Ако в споразумението са уреждани и имуществени отношения, се дължи държавна такса към съда равна на 2 на сто върху стойността на всеки дял.
  • Ако в споразумението се урежда издръжка, се дължи държавна такса към съда 2 на сто върху тригодишните платежи. Таксата се заплаща след постановяване на решението за развод към съда.

 

Развод по взаимно съгласие – Защо?

  • По-икономично – и адвокатските хонорари, и държавните такси са по-ниски, в сравнение с другата възможна опция;
  • Сравнително по-лесни съдебни процедури, което води до по-скоростно разрешаване на въпроса;
  • По-безболезнено – особено ако имате деца, то в това производство те няма да бъдат засегнати от събирането на доказателства;
  • Ценните неща, правата и задълженията на едно семейство се разпределят спрямо волята на съпрузите, а не от съда.

В случай, че желаете, може да направите безплатна консултация с адвоката, който е на линия през целия ден през LIVE chat/ в долния ляв ъгъл/ или да се обадите на посочения телефон. Не се колебайте и задайте Вашите въпроси сега!

 

 

 Необходими документи при развод по взаимно съгласие

Съпрузите следва да постигнат споразумение относно последиците при прекратяване на брака, което се прилага към молбата.Споразумението за развод по взаимно съгласие включва всички съществени елементи, изискуеми според Семейния кодекс за постановяне на развода. Чрез него съпрузите се съгласяват:

  • бракът им да бъде прекратен
  • кой от тях ще упражнява родителските права, относно ненавършилите 18 г. деца, родени от брака
  • къде /адрес/ и с кого ще живеят децата
  • какви ще са отношенията на децата с другия родител – режим на родителски отношения
  • издръжката на децата, която не може да е по-ниска от ¼ от минималната работна заплата към съответния момент за дете
  • ползването на семейното жилище след прекратяване на брака
  • издръжката между съпрузите /само, ако са се уговорили за такава/
  • имената на съпрузите след прекратяването на брака– това обикновено касае жената, тъй като обичайно тя променя името си при сключване на брак и може да го запази или промени при прекратяването му 
  • споразумение за движимите вещи и МПС, общи влогове или дялове в търговски дружества /не е задължително/
  • споразумение за имотите, придобити по време на брака /не е задължително, а само ако са предмет на договаряне/. Съпружеската имуществена общност се трансформира в обикновена съсобственост при равни дялове на съпрузите /предполага се, че са равни/. Тази съсобственост след прекратяване на брака може да се прекрати чрез делба, продажба на дялове между съпрузите, продажба на трето лице, дарение на децата и др. способи.
  • споразумение за разноските по делото
  • други.

При наличие на банкови кредити, брачен договор, съвместни дейности, кредитори, висящи изпълнителни дела и др., въпросите се обсъждат и преценяват според конкретната ситуация.

Към молбата следва да се приложат:

  • Споразумениемежду съпрузите относно: местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните контакти с другия родител и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, фамилното име и издръжка между бившите съпрузи. В споразумението могат да уредят и други последици на развода;
  • Удостоверение за сключен граждански брак– в оргигинал;
  • Удостоверение за семейно положение на съпрузите– издава се от общината;
  • Удостоверение за раждане на ненавършилите пълнолетие деца– заверено копие;
  • Нотариален акт и други актове за собственостотносно имоти, предмет на споразумението – заверено копие;
  • Данъчна оценка за имотите, предмет на споразумението;
  • Договор за наем, ако семейното жилище е наето – заверено копие;
  • Талони на МПС-тата, предмет на споразумението;
  • Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние(по образец);
  • Статистически сведения по образец за всеки от съпрузите(по образец);
  • Удостоверение от регистъра на имуществените отношения на съпрузите към Агенцията по вписванията;
  • Съобщение за прекратен граждански брак;
  • Квитанция за платена държавна такса.

Къде се подава Молбата за развод по взаимно съгласие?

Молбата за развод по взаимно съгласие, заедно с всички приложения към нея, се подава до районния съд по постоянния адрес на един от съпрузите.

Процедура  и срок при развод по взаимно съгласие?

  1. Подаване на документите– документите се подават пред компетентния районен съд – по постоянния адрес на единия или двамата съпрузи.
  2. Образуване на делото -след подаване на молбата за развод по взаимно съгласие, по служебен път съдът образува дело и насрочва дата и час за провеждане на първото и единствено заседание по делото.
  3. Уведомяване на съпрузите. На посочените адреси за кореспонденция съдът изпраща призовки чрез призовкар на съда, за да уведоми съпрузите за насроченото дело, дата и час, на което следва да се явите. Призовките може да бъдат полученилично от съпругаили от лице, което живее на посочения адрес.
  4. Заседание на съда.Обикновено заседанието протича бързо, около 15-20 минути. На заседанието трябва задължително лично да присъстват и двамата съпрузи, в противен случай делото се прекратява. По време на заседанието, те трябва да заявят дали поддържат молбата си за развод по взаимно съгласие, както и постигнатото между тях споразумение.

След като се убеди, че съгласието на съпрузите да се разведат е сериозно и непоколебимо, и прецени, че постигнатото споразумение не противоречи на закона и е в интерес на децата, съдът допуска развода и утвърждава споразумението с решение, което не подлежи на обжалване.

  1. Решение за развод. След приключване на заседанието съдът обявява делото за решаване, като решението следва да бъде постановено в едномесечен срок. Този срок е инструктивен и съдът не е длъжен да го спази.

С постановяване на съдебното решение за допускане на развод по взаимно съгласие, което влиза в сила веднага, брачното правоотношение между двамата съпрузи се прекратява и настъпват уговорените от тях правни последици относно децата, издръжката, семейното жилище, имуществените и личните отношения между бившите съпрузи.

  1. След развода. След като вече е постановено решението, съпрузите могат да отидат до районния съд и да си извадят копие от решението за развод. Съпругът, който променя фамилното си име след развода, има едномесечен срокда подаде документи към съответното МВР за нови документи (за което ще му трябва копие от съдебното решение за развод).

Освен това със съдебното решение съдът постановява и допълнителни такси, които следва да се заплатят от съпрузите.

Колко време отнема развод по взаимно съгласие?

Зависи от натовареността на съда. Обикновено около месец и половина до три, но е възможно да стане и  в по-кратък срок.

 Могат ли съпрузите да пререшат впоследствие въпросите, засягащи положението на родените по време на брака деца?

На този въпрос трябва да се даде положителен отговор. Законът допуска, че при изменени обстоятелства след постановяване на решението при развод по взаимно съгласие съдът може да бъде сезиран с ново искане от който и да е от бившите съпрузи с цел преуреждане на правното положение на децата. Съдът преценява новите обстоятелства, засягащи децата, с оглед на представените пред него доказателства и се произнася със съдебно решение. В него съдът може да се произнесе по всички въпроси, засягащи децата – напр. упражняване на родителски права, лични отношения, издръжка и т.н.

 Екипът на Центъра за правна  и финансова помощ е на Ваше разположение и може да Ви съдейства веднага в процедурата Развод по взаимно съгласие. Може да се свържете с нас на телефон 0898514053 или на е-mail: office@centara.bg

Заявка за:

Развод по взаимно съгласие

Полетата, пред които има * са задължителни за попълване!

Ние ще Ви отговорим до 24 часа!

Търсите си Надежден Посветен Партньор?

„Защото Вашият случай е в центъра на нашето внимание!“

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Как ще оцените услугите ни!

Кликнете върху звезда, за да оцените!

Среден рейтинг 1 / 5. Брой гласове: 2

Все още няма гласове! Бъдете първият, който ще ни оцени.